The Visit of Assistant Secretary-General of the United Nations to ASEAN Regional Mine Action Center (ARMAC)

12 Nov

News / Other Official Meetings

The Visit of Assistant Secretary-General of the United Nations to ASEAN Regional Mine Action Center (ARMAC)

Phnom Penh: 12 November 2021, His Excellency Mr. Mohamed Khaled Khiari, the UN Assistant Secretary-General of Middle East Asia and the Pacific, the Department of Political and Peacebuilding Affairs and Peace Operations visited the ARMAC Headquarters, along with the UN-related delegations. ARMAC Acting Executive Director (ED), Ms. Chanthana Sengthong provided an overview of ARMAC’s ongoing and pipeline projects and their challenges. The potential partnership between ARMAC and the UN agencies was suggested by both parties, to enhance regional cooperation and to achieve sustainable institutionalization. H.E. Mr. Khaled Khiari expressed his appreciation for the visit to ARMAC and showed his interest to understand further landmine/ERW issues in the ASEAN region and efforts to address them. He accepted the proposal to enhance the center’s capacity/expertise and delivered positive messages supporting ARMAC to take a more prominent role in humanitarian mine action work in the region.

6 Comments

 • foeback

  lasix And with exercises for high blood pressure and cholesterol Zhao Ling is current strength of the law of stars, it exercises for high blood pressure and cholesterol is extremely difficult to even cultivate the first form of star transformation the star palm

 • pseulky

  Amia hCNkadzqSq 5 29 2022 cialis online ordering org, applying the SeqPos motif tool 33

 • Pybwez

  order levofloxacin for sale levaquin 250mg drug

 • Amiszj

  order anastrozole 1 mg online buy anastrozole 1 mg pill arimidex 1 mg cheap

 • gate io

  Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?

 • artit

  W niedawnym badaniu firmy D-Link okazało się, że 89 proc. internautów nie widziało nawet w sieci reklam e-hazardu. A tylko 5 proc. korzystało z jakiejś jego formy. Czy na takiego wróbla warto wytaczać kolubrynę? nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas Przypomnijmy, że w 2019 roku dane sieciowe wykazały, że serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, YouTube i Telegram, a także kilka niezależnych witryn z wiadomościami i petycjami, zostały zablokowane w całym Kazachstanie. Wówczas powodem nie było jednak łamanie ustawy hazardowej, a relacjonowanie protestów i demonstracji w czasie wyborów. Marian Szutiak Zawód lektor Mieszkańcy Kerczu publikują w mediach społecznościowych filmy, przedstawiające most, ogarnięty pożarem i wielki pióropusz czarnego dymu. Według internautów ogień pojawił się około 6 rano. Na przeprawie przez cieśninę wstrzymano zarówno ruch kolejowy, jak i transport kołowy.
  https://edwingdvn654320.blog-mall.com/18916465/poker-zwykły
  Jako SOR jesteście bardzo obciążeni pracą. Jak sobie radzicie z tym stresem? Listopad to najtrudniejszy jak dotąd miesiąc w pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego USK w Białymstoku. Codziennie trafiały tu dziesiątki pacjentów zakażonych covid, wszyscy z dusznością i problemami z oddychaniem. Brakowało miejsc do położenia chorych. Biorąc pod uwagę inwencję i bezwzględność funkcjonariuszy NKWD, można nawet wysunąć hipotezę, że rosyjska ruletka była elementem tortur, jakim poddano pisarza. Jak miałby wyglądać taki proceder, możemy sobie wyobrazić dzięki filmowi „Łowca jeleni”, w którym Wietnamczycy zmuszają do zabójczej gry amerykańskich jeńców. Dodajmy jednak, że trudno dziś stwierdzić, czy Wietkong faktycznie stosował takie metody. Nie ma natomiast wątpliwości, że w latach 70. i 80. ubiegłego wieku chicagowscy policjanci właśnie w ten sposób wymuszali zeznania od czarnoskórych podejrzanych. Zatem metoda ta na pewno nie była i nie jest obca służbom policyjnym na świecie.

Leave a Reply

Sidebar: